Fyziologie systému

Z předešlého textu o anatomii již víme, že kraniosakrální systémse neustále přizpůsobuje změnám tlaku koloběhu mozkomíšního moku a tím se lebeční kosti musí neustále a nepatrně pohybovat.Toto zvyšování a snižování objemu tekutiny musejí být systémem vyrovnáváno tak, aby nadměrný hydraulický tlak nebyl přenášen na jeho části, především ne na mozek a míchu.Tyto orgány, jak již víme, leží uvnitř našeho hydraulického systému. 

Mozek a mícha nejsou pouze extrémně citlivé orgány, jejichž funkce může být zkreslena abnormálními změnami tlaku, ale také reagují velice citlivě na chemické změny ve svém okolí. 

Nepříznivé chemické změny mohou být způsobeny také vlivem abnormalit tlaku mozkomíšní tekutiny. Tímto koloběhem mozkomíšního moku vzniká pravidelný rytmus, který se nazývá kraniosakrální rytmus (CSR). Tento pravidelný rytmus můžeme sledovat vzhledem k anatomii CSS na lebečních kostech a kosti křížové, ale i na celém těle. Frekvence CSR je 6 - 12 cyklů za minutu. Jeho formování začíná již v děloze a jeho funkce končí smrtí jedince. Fyziologie tohoto rytmu neexistuje pouze u lidí, ale i u zvířat.